PORTRETI HRVATSKIH LJEKARNIKA
iz zbirke Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU
izložba iz fundusa Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU
Galerija Klovićevi dvori, 6. – 30. lipnja 2024.
Gostujućom izložbom Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU u foajeu Galerije Klovićevi dvori od 6. do 30. lipnja 2024. predstavljeno je devet portreta hrvatskih ljekarnika. Izložba je zamišljena tako da oblikuje priču o portretiranim ljekarnicima s kraja 19. i prve polovine 20. stoljeća koji su imali važne uloge u hrvatskoj farmaceutskoj struci, društvu i kulturi, posebice u javnom životu Zagreba, a istodobno ukazuje i na umjetničku vrijednost izloženih portreta.
Većinu portreta, uključujući i autoportret, naslikao je u razdoblju od 1908. do 1935. godine Hinko Brodjovin (Zagreb, 3. prosinca 1864. – 6. rujna 1941.), ugledni zagrebački ljekarnik. Diplomirao je farmaciju u Zagrebu 1887. godine. Nakon završetka studija radio je u Beču i u Splitu. Bio je vlasnik kraljevske ljekarne K Zrinjskomu na uglu Zrinjevca i današnje Tesline ulice u Zagrebu u razdoblju od 1894. do 1928. godine, kada je prodao koncesiju Josipu Salopeku. Brodjovin se probio na tržište u ono doba glasovitom kremom, puderom i sapunom za djecu BabyMira, koje je nazvao po svojoj kćeri. Bio je aktivan i u djelatnostima vezanim za razvoj struke i promicanje farmaceutskih staleških interesa. Od 1895. bio je odbornik, a od 1903. do 1908. godine predstojnik Hrvatsko-slavonskog zemaljskoga ljekarničkog zbora. U slobodno je vrijeme slikao i bavio se kolekcionarstvom. Početkom 20. stoljeća polazio je privatnu slikarsku školu Otona Ivekovića. Na skupnoj izložbi održanoj 1901. u Umjetničkom paviljonu predstavio se sa sedam radova. Za pročelje zgrade svoje ljekarne naslikao je kopiju Čikoševe slike Nikola Šubić Zrinjski pred vratima sigetske tvrđave. Prikupio je značajnu zbirku hrvatskih slikara 19. i 20. stoljeća. U ljekarničkim krugovima poznat je i kao donator.
Svi portretirani ljekarnici, kao i sam Brodjovin, bili su u određenim razdobljima predstojnici Hrvatskoga ljekarničkog zbora: Anton Ernest Katkić, vlasnik Kaptolske ljekarne sv. Marije, Josip Grahovac i Slavko Zimmermann, vlasnici ljekarne Svetom Duhu u Ilici 12, Otto Löschner, vlasnik ljekarne K angjelu u zgradi Ljekarničkog doma, danas Masarykova 2, Žiga Ključec, vlasnik gornjogradske ljekarne K crnom orlu i Dragutin Jelinek, vlasnik ljekarne K svetoj Mariji u Delnicama.
Središnji je eksponat ove izložbe portret Hinka Brodjovina, djelo istaknutog hrvatskog slikara Milivoja Uzelca (ulje na platnu, oko 1920.) koje do sada nije bilo poznato javnosti, a potječe također iz zbirke Instituta za povijest farmacije.
Osim slika, izložba pokazuje odabrane predmete iz ljekarne na Zrinjevcu: ukrasni mužar od mjedi, ambalažu Brodjovinovih ljekarničkih proizvoda te stare stojnice od stakla, fajanse i porculana, među kojima se izdvajaju proizvodi Manufakture porculana Beč iz 18. stoljeća kao vrijedni primjerci primijenjene umjetnosti. Sažeti tekstovi na izložbi govore o portretiranim ljekarnicima i njihovim ljekarnama, a temelje se na istraživačkom radu Stelle Fatović-Ferenčić, upraviteljice Zavoda za povijest medicinskih znanosti i zamjenice voditelja Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU, koja je u protekla dva desetljeća objavila niz članaka o povijesti zagrebačkih ljekarni u suradnji s povjesničarkom umjetnosti Jasenkom Ferber Bogdan. U sklopu izložbe na ekranu postavljenom u foajeu Galerije može se pogledati dijaprojekcija koja nizom slika ilustrira dosadašnji razvoj Hrvatskog muzeja medicine i farmacije. Uz izložbu je izdan deplijan koji sadrži osvrt na ulogu portretiranih osoba u povijesti hrvatskog ljekarništva, sažeti prikaz izložbe i fotografije eksponata u bojama.
IMPRESUM IZLOŽBE
NOSITELJI PROJEKTA
Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU
akademik Marko Pećina, voditelj Muzeja
izv. prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić, dr. med., zamjenica voditelja Muzeja
Silvija Brkić Midžić, prof., upraviteljica Muzeja
AUTORICE IZLOŽBE
Silvija Brkić Midžić i Stella Fatović-Ferenčić
KUSTOSICA IZLOŽBE
Anamarija Komesarović, kustosica Galerije Klovićevi dvori
LIKOVNI POSTAV IZLOŽBE, VIZUALNI IDENTITET I GRAFIČKO OBLIKOVANJE IZLOŽBENIH MATERIJALA
Studio Rašić, Ante Rašić
PRIPREMA ZA TISAK
Studio Rašić, Ankica Penava-Pejčinović
KONZERVATORSKO-RESTAURATORSKI RADOVI NA SLIKAMA
Denis Vokić
Maja Crkvenčić (Uzelac: Portret Hinka Brodjovina)
Jasminka Podgorski (Brodjovinov autoportret)
TEHNIČKI POSTAV
Tehnička služba Galerije Klovićevi dvori
voditelj Dragutin Matas, Tomislav Antolić, Nino Bellen, Josip Butorac, Boris Krepelnik, Davor Markotić
Izložba je realizirana zahvaljujući potpori Ministarstva kulture i medija RH, Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba, Zaklade HAZU, Hrvatske ljekarničke komore, Gradske ljekarne Zagreb i Hrvatskoga farmaceutskog društva.