In memoriam Branko Erdeljac (1943. – 2023.)

in-memoriam-branko-erdeljac

S tugom i dubokim poštovanjem prenosimo vijest da je Branko Erdeljac, dr. med., prof. hrvatskog jezika, dugogodišnji lektor Liječničkog vjesnika koji je zaslužan za njegovanje i razvoj hrvatskoga medicinskog jezika, preminuo u subotu 25. veljače 2023. u 81. godini nakon duge i teške bolesti.
Ožalošćenoj obitelji upućujemo izraze iskrene sućuti.

Na rad i zasluge pok. Branka Erdeljca ukazali smo u članku objavljenom u Liječničkom vjesniku:

Fatović-Ferenčić S, Brkić Midžić S. Uloga Liječničkog vjesnika u njegovanju strukovnog jezika – Da ne će naš govor biti pun njemačkih, a i često suvišnih latinskih i grčkih izraza, te naše pisane radnje vrviti od nesgrapnih kovanica. Liječnički vjesnik. 2022;144(7-8):207-216. https://hrcak.srce.hr/281214

Ovdje donosimo dijelove našega članka koji se odnose na prof. Erdeljca:

„Premda se o ispravnom pisanju članaka na stranicama Liječničkoga vjesnika raspravlja u kontinuitetu, formalni lektorski zahvati nisu bili iskazivani u impresumu ovog časopisa sve do uređivačkog razdoblja Predraga Drobnjaka, kada se najprije u impresum uvodi ime korektora (Branko Erdeljac, br. 1 i 2, 1975.), zatim lektora i korektora (Branko Erdeljac, od br. 3 do br. 10, 1975.), da bi se naposljetku navodile odvojene uloge lektora i korektora (lektor Branko Erdeljac, korektor Marija Bošnjak, od br. 10, 1975.). Liječnički vjesnik imao je naime kao suradnike čak dvojicu liječnika koji su svojim širim interesom obogatili njegov sadržaj znanjem i raspravama vezanim uz jezik i njegovu uporabu u struci: Vladimira Loknara i Branka Erdeljca. Spajajući svoje interese – medicinu i jezik – učinili su stranice Liječničkog vjesnika ljepšima i jezično pravilnijima.

Prvi lektor Liječničkog vjesnika koji je naveden u impresumu časopisa, Branko Erdeljac (od 1975.), jedan je od rijetkih hrvatskih liječnika koji su se profesionalno posvetili hrvatskome medicinskom nazivlju, poput Vladimira Loknara, uz napomenu da je Erdeljac osim medicine diplomirao i kroatistiku, čime je stekao kompetenciju za lekturu medicinskih publikacija i unaprjeđivanje hrvatskoga medicinskog jezika. Na stranicama Liječničkog vjesnika objavio je nekoliko članaka u kojima opisuje nove zabrinjavajuće pojave u hrvatskim medicinskim tekstovima koje je dobio na lekturu.
Tako u pismu urednici koje je objavljeno u Liječničkom vjesniku br. 5-6, 1996. iznosi dvojbe koje se često javljaju (još i danas su aktualne!): koriste se oblici pridjeva izvedeni prema latinskoj imenici umjesto onih izvedenih prema latinskom pridjevu (npr. septumski umjesto septalni, molekulski umjesto molekularni; navodi da se pridjevi izvedeni iz latinskih imenica ne mogu naći u hrvatskoj literaturi, ali se nalaze u srpskom Medicinskom rečniku Aleksandra Kostića); neki autori koriste izraz štitasta žlijezda umjesto štitna žlijezda ili štitnjača (također se nalazi samo u srpskim priručnicima); opaža da je medicina kao rijetko koje područje izvrgnuta snažnom utjecaju engleskog jezika, što se očituje u pogrešnom pisanju velikog i malog slova, decimalnih brojeva, višeznamenkastih brojki, kao i u ropskim doslovnim prijevodima, npr. „trudnoća dokazujući test“. Naposljetku, iznosi nekoliko primjera kada su autori prilikom pregleda korekturnog otiska inzistirali na vraćanju nepravilnih oblika riječi kakvi se ne mogu naći ni u jednoj gramatici ili pravopisu. Na kraju, Erdeljac napominje da Lekskikografski zavod „Miroslav Krleža“ izrađuje medicinski rječnik te smatra da bi se na vrijeme trebalo utvrditi po kojem će se načelu tvoriti hrvatski medicinski nazivi i stoga predlaže da Sekcija za medicinsko nazivlje Hrvatskoga liječničkog zbora sazove skup na kojem bi sudjelovali liječnici, veterinari, farmakolozi i druge srodne struke zajedno s nekoliko naših vrhunskih lingvista kako bi se pronašla prikladna rješenja. Međutim, ni ova inicijativa koja je prema Erdeljcu trebala krenuti iz Hrvatskoga liječničkog zbora, tj. njegove Sekcije za hrvatski medicinski jezik, nažalost nije ostvarena unutar ove organizacije.“

Pismo urednici Branka Erdeljca O nekim pojavama u hrvatskome medicinskom jeziku, Liječnički vjesnik, vol. 118 (1996), br. 5-6, str. 142, dostupno je na poveznici: https://library.foi.hr/dbook/cas.php?B=1&item=S01101&godina=1996&broj=05-06&page=142

Podijelite na društvenim mrežama:
error: Sadržaj je zaštićen!