Diskretni šarm ljekarničkog stakla: staklo iz hrvatskih ljekarni u zbirkama Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU
Gostujuća izložba iz fundusa Hrvatskog muzeja medicine i farmacije
Muzej antičkog stakla, Zadar, 3. listopada – 15. prosinca 2024.
Izložbom je ispričana priča o primjeni stakla u povijesnim hrvatskim ljekarnama, u razdoblju od 17. do 20. stoljeća. Riječ je o odabiru od 267 uporabnih staklenih predmeta koji su bili u funkciji u mnogim poznatim hrvatskim ljekarnama, ponajprije u Zagrebu (ljekarna K Zrinjskomu, Brodjovin-Sallopek; Gornjogradska ljekarna K crnom orlu; ljekarna Aleksandra Hržića; ljekarna Sv. Jurju u Maksimirskoj; ljekarna K sv. Ivanu Aleksandra Grlića u Novoj Vesi; ljekarna Sv. Duhu Vojka Arka u Ilici; Centralna ljekarna; Vojna apoteka; 11. narodna apoteka u Draškovićevoj), zatim u Valpovu (K Spasitelju, Desaty), Jastrebarskom (Sv. Trojstvu, A. Bival), Virovitici, Križevcima, Rovinju, Šibeniku, Varaždinu (K Salvatoru, F. Riedl), Slavonskoj Požegi, Karlovcu (K zlatnom lavu), Fužinama (K svetom Antunu, Žiga Ključec), Hrvatskoj Kostajnici i Hrvatskoj Dubici. Pojedini predmeti su uvršteni u zbirku u 20. stoljeću kao dar Farmaceutskog društva Hrvatske, a u novije vrijeme i putem donacija iz privatnih ostavština ljekarničkih obitelji.
Predmeti su prikupljeni zahvaljujući entuzijazmu pojedinih farmaceuta osviještenih o važnosti strukovne baštine od tridesetih do šezdesetih godina prošlog stoljeća. Farmaceutsko-historijska zbirka osnovana je u Zagrebu već 1937., da bi kasnije prerasla u zbirku Instituta za povijest farmacije koji je 1951. godine osnovao Hrvoje Tartalja, prvi profesionalni povjesničar farmacije u Hrvatskoj i predavač povijesti farmacije na Farmaceutskom fakultetu u Zagrebu. Budući da je Institut za povijest farmacije 1960. godine integriran u današnji Odsjek za povijest medicinskih znanosti HAZU, Odsjek je dugi niz godina čuvao i upotpunjavao zbirku tzv. Farmaceutskog muzeja, koju je Tartalja nekada koristio kao nastavno sredstvo. Nakon osnutka Hrvatskog muzeja medicine i farmacije (2014.) ova građa prešla je u nadležnost Muzeja. Predmeti farmaceutske baštine raspoređeni su u više muzejskih zbirki (Zbirka ljekarničke opreme, namještaja i utenzilija, Zbirka ambalaže i propagande farmaceutskih proizvoda, Zbirka ljekarničkih stojnica, Zbirka tvornice lijekova Kaštel, Zbirka diploma i povelja, Zbirka slika, grafika i skulptura, Zbirka tiskane građe). Sačuvana knjiga inventara zbirke Instituta za povijest farmacije danas nam je dragocjen izvor podataka o podrijetlu muzejskih predmeta.
Na izložbi su brojčano najzastupljenije stojnice, raznih dimenzija, prepoznatljiva oblika, najčešće izrađene od prozirnog bezbojnog stakla, zatim od mliječnog stakla, kobaltnoplavog, žutog i zelenog do crno i crveno obojenog stakla. Među izlošcima je i zanimljiv primjerak povijesne putne ljekarne s pripadajućim sadržajem, kao i značajna skupina ambalažnih predmeta i proizvoda farmaceutske industrije 19. i 20. stoljeća. Posebno su dojmljive velike ukrasne stojnice iz ljekarne Franchini u Splitu, izrađene u Bernu 1891., oslikane žarkim bojama, koje su visoke čak 92 cm.
Osim uporabne vrijednosti mnogi predmeti sadrže stilske elemente vremena u kojima su izrađivani, što se prepoznaje u odabiru stakla i oblikovanju formi, kao i u načinu izrade raskošno dekoriranih natpisnih polja, simbola sadržanih elemenata, sirovina, gotovih pripravaka… Velik broj izloženih predmeta sadrži tragove, a ponegdje i veće količine izvornog sadržaja, što posebno doprinosi prezentaciji njihove autentične praktične primjene. Važni su i natpisi na stojnicama koji upućuju na njihov sadržaj, a protumačeni su na izložbi u legendama uz eksponate.
Na izložbenim panoima i u tekstu kataloga donosi se sažeti pregled povijesti farmacije na tlu Hrvatske sukladan odabiru muzejske građe koja je predstavljena na izložbi. Tematske cjeline izložbe nose naslove: Stare ljekarne – alkemijski laboratoriji, Uređenje interijera ljekarni i staklo kao ukras, Ljekarničke stojnice, Staklo u ljekarničkom laboratoriju, Staklena ambalaža ljekarničkih pripravaka i proizvoda farmaceutske industrije, Ambalaža i marketing proizvoda tvornice lijekova Kaštel, Staklo u zbirkama Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU.
Uz izložbu je izdan dvojezični katalog (hrv. / engl.) opsega 80 stranica s uvodnim tekstom autorica izv. prof. dr. sc. Stelle Fatović-Ferenčić i Silvije Brkić Midžić i ilustracijama u bojama.
Na otvorenju izložbe u Muzeju antičkog stakla 3. listopada 2024. govorili su dr. sc. Vedrana Jović Gazić, muzejska savjetnica u Muzeju antičkog stakla i kustosica izložbe, akademik Vjekoslav Jerolimov, voditelj Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU i Silvija Brkić Midžić, upraviteljica Hrvatskog muzeja medicine i farmacije i koautorica izložbe, a izložbu je otvorila Dina Bušić, pročelnica Upravnog odjela za kulturu i sport Grada Zadra.
IMPRESUM
Organizator: Muzej antičkog stakla u Zadru, ravnatelj Hrvoje Manenica
Suorganizator: Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU, voditelj akademik Marko Pećina
Autorice izložbe: Silvija Brkić Midžić, Hrvatski muzej medicine i farmacije HAZU i izv. prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić, Odsjek za povijest medicinskih znanosti Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU
Sinopsis postava i likovni postav izložbe: Silvija Brkić Midžić, Stella Fatović-Ferenčić
Kustosica izložbe: dr. sc. Vedrana Jović Gazić
Konzervatorsko čišćenje eksponata: Ivana Matković
Fotografije: Fotodokumentacija HMMF HAZU, Srećko Budek, Irena Jukić
Grafičko oblikovanje eksplikativnih panoa i plakata izložbe: Marija Marfat, Vedrana Jović Gazić
Tehnički postav: Šime Mičić, Marko Štefanac
Stručna suradnica za marketing: Fabija Franulović
Izložba i katalog ostvareni su financijskom potporom Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.