Stella Fatović-Ferenčić sudjelovala na konferenciji HOMMAGE À MIRKO D. GRMEK

Znanstvena konferencija Hommage à Mirko D. Grmek
Sorbonne, Pariz, 10. listopada 2024.
Stella Fatović-Ferenčić: Ostavština Mirka D. Grmeka u Hrvatskoj

stella-fatovic-ferencic-hommage-a-mirko-d-grmek

Izv. prof. dr. sc. Stella Fatović-Ferenčić, dr. med., znanstvena savjetnica u trajnom zvanju u Odsjeku za povijest medicinskih znanosti Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, upraviteljica Zavoda za povijest i filozofiju znanosti HAZU i zamjenica voditelja Hrvatskog muzeja medicine i farmacije, sudjelovala je putem videopoziva na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji Hommage à Mirko D. Grmek koja je održana na Sorbonnei u Parizu 10. listopada 2024. s izlaganjem pod naslovom Ostavština Mirka D. Grmeka u Hrvatskoj.

Mirko Dražen Grmek, hrvatski povjesničar biomedicinskih znanosti (Krapina, 9. I. 1924 – Pariz, 6. III. 2000), studij medicine završio je u Zagrebu 1951., doktorirao iz povijesti medicine u Zagrebu 1958. i iz filozofije u Parizu 1971. God. 1952.–63. radio je u Zagrebu u JAZU, gdje je 1953. osnovao Odsjek za povijest medicine (pri Institutu za medicinska istraživanja), a 1960. Institut za povijest prirodnih, matematičkih i medicinskih znanosti; od 1960. sveučilišni profesor. Preselivši se u Pariz, djelovao je u francuskom Nacionalnom centru za znanstvena istraživanja (1963.–73.), a zatim bio voditelj studija (directeur d’études) za povijest znanosti i sveučilišni profesor na Sorbonnei (1973.–89.). Bio je dopisni član HAZU, laureat triju francuskih akademija, predsjednik Međunarodne akademije za povijest znanosti, glavni urednik Liječničkoga vjesnika, Medicinske enciklopedije Leksikografskog zavoda Miroslav Krleža i Međunarodne enciklopedije znanosti i tehnike (Encyclopédie internationale des sciences et des techniques, I–X, 1969–73). Istraživao je prinose naših liječnika svjetskoj medicinskoj baštini, bavio se psihologijom i logikom znanstvenih otkrićâ, napose proučavajući metodologiju rada jednog od najvećih svjetskih fiziologa C. Bernarda i povijest zapadnjačke medicinske misli. Opću je epidemiologiju obogatio pojmom patocenoze, protumačivši međusobnu ovisnost i uzajamnost različitih bolesti u nekoj populaciji; bolesti antičkog svijeta objasnio je suvremenim biomedicinskim spoznajama, a koristio se povijesnim spoznajama u rješavanju suvremenih medicinskih problema, napose u objašnjavanju side. Istraživao je prvu biološku revoluciju (sredinom XVII. st.), a ustvrdio je da smo na pragu treće znanstvene revolucije, u kojoj uz materiju i energiju postoji treći temeljni čimbenik: kodirana biološka informacija. Bio je duhovni vođa hrvatskog iseljeništva u Francuskoj, bitno je utjecao na francusko javno mnijenje u prilog promjeni negativnog odnosa prema Hrvatskoj, dokumentarno je objasnio etničko čišćenje kao program ostvarenja Velike Srbije (Etničko čišćenje – Le Nettoyage ethnique, 1993., s M. Gjidarom i N. Šimcem). Glavna djela: Tisuću godina kirurgije na zapadu: V–XV. st. (Mille ans de chirurgie en Occident: Ve–XVe siècle, 1966., s P. Huardom), Bolesti u zoru zapadne civilizacije (Les Maladies à l’aube de la civilisation occidentale, 1983., hrvatsko izdanje 1989).

Povodom stote obljetnice rođenja Mirka Dražena Grmeka, 10. listopada 2024. École Pratique des Hautes Etudes (EPHE) i Imec u Parizu, gdje se čuva Grmekova arhiva, u suradnji s Odsjekom za povijest medicinskih znanosti HAZU u Zagrebu i uz pokroviteljstvo Međunarodne akademije za povijest znanosti organizirali su studijski dan na Sorbonnei posvećen Grmekovu iznimnom djelu, uz ljubaznu pomoć Veleposlanstva RH.

PROGRAM

14:00 Uvod: Michel Hochmann, predsjednik EPHE; Senka Burić, otpravnica poslova Veleposlanstva Hrvatske u Francuskoj

14:30 Louise L. Lambrichs, Putanja Mirka D. Grmeka

15:00 Stella Fatović-Ferenčić, Ostavština Mirka D. Grmeka u Hrvatskoj

15:30 Danielle Jacquart, Lekcije Mirka D. Grmeka: čitanje drevnog medicinskog teksta

16:00 Joël Coste, Doprinosi Mirka D. Grmeka povijesti bolesti

16:30 Olivier Dutour, Doprinosi Mirka D. Grmeka paleopatologiji

17:00 Claire Crignon, Zašto i kako pisati povijest starenja? Pristup Mirka D. Grmeka

17:30 Bernardino Fantini, Znanstvena oporuka Mirka D. Grmeka: informacijska revolucija u znanostima o životu

18:00 François Bordes, Fond Grmek u Imecu

18:30 Zaključak dana

Podijelite na društvenim mrežama:
error: Sadržaj je zaštićen!