Monografija MEDICINSKI FAKULTET OSIJEK: 25 GODINA SAMOSTALNOG RADA

U Osijeku objavljena monografija Medicinski fakultet Osijek: 25 godina samostalnog rada 1998. – 2023.

monografija-medicinski-fakultet-osijek

U povodu 25. obljetnice osnutka Medicinskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku izdana je monografija Medicinski fakultet Osijek: 25 godina samostalnog rada 1998. – 2023. čija je urednica izv. prof. dr. sc. Stella Fatović Ferenčić, dr. med., upraviteljica Zavoda za povijest i filozofiju znanosti te zamjenica voditelja Hrvatskog muzeja medicine i farmacije HAZU.

Donosimo odlomke iz uvodnog teksta monografije Antuna Tucaka i Stelle Fatović-Ferenčić Razvoj nastojanja i osnutak Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku:

„Prva nastojanja vezana uz otvaranje studija medicine u Osijeku kao područnog studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu mogu se pratiti već od 1969., kada je ravnatelj bolnice u Osijeku dr. Martin Dičić pozvao na inicijalni radni sastanak vezan uz osnutak studija predstavnike Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: tadašnjeg dekana Sergija Dogana i sveučilišne profesore Antu Zimola i Ivu Bakrana. U razdoblju od 1977. do 1979. godine rektor Sveučilišta u Osijeku, prof. dr. sc. Petar Anić, nastavlja s tematskim sastancima te pokreće izradu elaborata o potrebi otvaranja studija medicine u Osijeku. Ti događaji rezultirali su potpisivanjem sporazuma o otvaranju petogodišnjeg Medicinskog studija u Osijeku kao dislociranog studija Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu već 12. srpnja 1979. godine. Rješenjem Sekretarijata za prosvjetu, kulturu i fizičku kulturu SR Hrvatske potpisanim 30. kolovoza 1979. odobrena je organizacija dislociranog Studija medicine u Osijeku, čije je svečano otvorenje u prostorijama tadašnjeg Pedagoškog fakulteta u Osijeku uslijedilo 28. rujna 1979. godine. Budući da u to vrijeme još uvijek nema jedinstvenoga nastavnog prostora, nastava iz pretkliničkih predmeta obavljala se u prilagođenom prostoru u gradskoj Tvrđi, u Školskom centru »Ruđer Bošković« te na Pedagoškom fakultetu i Pravnom fakultetu, gdje se nalazila i poslovnica Studija. Klinička nastava odvijala se u Općoj bolnici Osijek, nastava iz javnozdravstvenih kolegija u Domu zdravlja Osijek, a terenska praksa u Domu zdravlja Ðakovo.

Prvi prodekan dislociranih studija bio je prof. dr. sc. Predrag Keros, a potom prof. dr. sc. Bogdan Krstulović. Odlukom Savjeta Medicinskog fakulteta formirana je Radna jedinica dislociranog Studija medicine u Osijeku. Na temelju Statuta Medicinskog fakulteta u Zagrebu, a na prijedlog Znanstveno-nastavnog vijeća, za voditelja Studija medicine u Osijeku imenovan je doc. dr. sc. Martin Dičić koji je tu zadaću obavljao od osnivanja 1979. do 1988. godine. Od 1988. do 1992. ovu funkciju obnaša prof. dr. sc. Ivica Čandrlić, od 1992. do 1996. prof. dr. sc. Ante Ivandić, a od 1996. do osamostaljenja Fakulteta prof. dr. sc. Antun Tucak.

Jedan od ključnih događaja i preduvjeta za ostamostaljivanje medicinskog fakulteta bilo je prerastanje Internog odjela Opće bolnice Osijek u Kliniku za unutarnje bolesti Medicinskog fakulteta u Zagrebu 1986. godine. Prvi predstojnik ove Klinike bio je prof. dr. sc. Ivica Čandrlić.

Tijekom 1988. osnovan je Inicijalni odbor za osnivanje Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Osijeku s ciljem osiguranja uvjeta za prerastanje studija u samostalni fakultet, među kojima je pronalaženje lokacije neophodne za njegov rad. Već sljedeće godine, zahvaljujući Gradu Osijeku, sredstvima udruženog rada te sredstvima Opće bolnice Osijek, započeta je izgradnja zgrade budućega fakulteta. Tijekom 1990. započeti su radovi na novoj zgradi, napravljeno je atomsko sklonište, konstrukcija zgrade i krovište. Tijekom Domovinskog rata sklonište je služilo za zbrinjavanje bolesnika. Nažalost, prvotni zamah aktivnosti prekinut je uslijed ratnih razaranja tijekom kojih su na području Slavonije i Baranje osobito stradavale zdravstvene ustanove. Prema planu, zgrada Fakulteta trebala je biti gotova 31. srpnja 1998. godine. Istovremeno je pokrenut i postupak za osnivanje Medicinskog fakulteta te je potpisan ugovor o završetku zgrade između Poglavarstva grada Osijeka, Osječko-baranjske županije i Ministarstva znanosti. Svečano otvorenje Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku upriličeno je 22. rujna 1998. u nazočnosti članova Radnog predsjedništva, rektorice prof. dr. Gordane Kralik i dekana prof. dr. Antuna Tucaka. Dodiplomski studij na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku bio je ustrojen prema nastavnom planu i programu analognom nastavnom planu i programu Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Zgrada Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku izgrađena je kao jedinstvena cjelina ukupne korisne površine 3.153,79 m2 koju čine podrum (dvonamjensko sklonište), prizemlje, prvi i drugi kat te potkrovlje. Sadržaji su organizirani na temelju tehnologije rada, a ne prema pripadnosti određenim zavodima ili katedrama, te su raspoređeni po etažama. U zgradu su smješteni zavodi predmeta temeljnih medicinskih i pretkliničkih znanosti. Nastava kliničkih predmeta obavljala se najvećim dijelom u klinikama Kliničke bolnice Osijek. Nastava općemedicinskih i javnozdravstvenih predmeta održavala se u nastavnim bazama Medicinskog fakulteta i ambulantama opće medicine. Medicinski fakultet dobio je na korištenje knjižnicu u krugu bolnice, dobro opremljene učionice i laboratorije te studentima dostupnu računalnu učionicu. U blizini je radio prikladan restoran dostupan studentskoj prehrani. Ubrzo po otvaranju, Medicinski fakultet postavlja temelje razvoju stručnih biomedicinskih djelatnosti pa je 5. kolovoza 1999. otvoren i DNA laboratorij za identifikacije žrtava Domovinskog rata, a 2001. godine ovaj laboratorij počinje provoditi i vještačenja očinstva.

Na temelju Odluke donesene 7. prosinca 2000. Medicinskom fakultetu u Osijeku dodijeljeno je ovlaštenje za ustroj i izvedbu sveučilišnog poslijediplomskog znanstvenog studija u znanstvenom području Biomedicine i zdravstva. Studij je započeo s radom u akademskoj godini 2000./2001. Tijekom 2002. godine započeo je novi natječaj za projekte preko Ministarstva znanosti u koji se Medicinski fakultet u Osijeku uključuje s devetnaest projekata. Nadalje, u akademskoj godini 2003./2004. uveden je i stručni studij sestrinstva.

Razvojem Fakulteta na njemu se osnivaju i djeluju sljedeći zavodi: Zavod za staničnu elektroforezu pod vodstvom prof. dr. sc. Domagoja Sabolovića; Zavod za analizu DNA pod vodstvom prof. dr. sc. Gordana Lauca; Zavod za mineralni metabolizam pod vodstvom prof. dr. sc. Antuna Tucaka; Zavod za elektronsku mikroskopiju pod vodstvom prof. dr. sc. Ljiljane Kostović Knežević; Zavod za mikrobiologiju pod vodstvom prof. dr. sc. Jasmine Vranješ; Zavod za biologiju pod vodstvom doc. dr. sc. Marije Hefer Lauc, kao i Zavod za biološku antropologiju pod vodstvom akademika Pavla Rudana. Dovršetkom nastambe za pokusne životinje stvoreni su i uvjeti za intenzivniji rad s eksperimentalnim životinjama, što koriste i istraživači na drugim sastavnicama Sveučilišta.

Nastavne baze Fakulteta su: Klinička bolnica Osijek; Dom zdravlja Osijek; Zavod za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije, Osijek; Magdalena – specijalna bolnica za kardiovaskularnu kirurgiju i kardiologiju, Krapinske Toplice; Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice; Opća bolnica „Sveti Duh“ Zagreb; Opća bolnica „Dr. Josip Benčević“, Slavonski Brod; Opća županijska bolnica Požega, te „Thalassotherapia – Opatija“, specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju bolesti srca, pluća i reumatizma.

Četvrt stoljeća samostalnog djelovanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta J. J. Strosmayera u Osijeku obilježeno je nizom nastojanja, aktivnosti i pomaka. Riječ je o povijesti koja se upisala u kulturni kontekst grada i države obogaćujući se postignućima povijesnog razvoja od prvih zapisa o bolestima do protuepidemijskih kordona, od liječničke udruge i rane medicinske periodike do prvih bolnica i razgranatoga bolničkog sustava. Ovi razvojni procesi s vremenom će iznjedriti zreo akademski potencijal čineći jezgru budućeg fakulteta.

Pred Medicinskim fakultetom Sveučilišta u Osijeku stoje izazovi i odgovornost daljnjeg kvalitetnog razvoja kao modernoga europskog visokog učilišta, što će zasigurno pospješiti i njegov studij na njemačkom jeziku. Svojim razvojem, pozicijom, izgradnjom i poticanjem međunarodne suradnje Fakultet priprema studente za uključivanje u svjetske medicinske trendove i suvremene potrebe tržišta.“

IMPRESSUM

Nakladnici: STUDIO HS Internet; MEDICINSKI FAKULTET OSIJEK, SVEUČILIŠTE JOSIPA JURJA STROSSMAYERA U OSIJEKU

Za nakladnike: PROF. DR. SC. IVICA MIHALJEVIĆ, DEKAN MEDICINSKOG FAKULTETA OSIJEK

Urednica: IZV. PROF. DR. SC. STELLA FATOVIĆ-FERENČIĆ

Uredništvo: PROF. EMER. ANTUN TUCAK, DOPISNI ČLAN HAZU; PROF. DR. SC. IVICA MIHALJEVIĆ, DEKAN; IZV. PROF. DR. SC. STELLA FATOVIĆ-FERENČIĆ; PROF. DR. SC. ANA STUPIN, PRODEKANICA ZA MEĐUINSTITUCIJSKU SURADNJU I RAZVOJ; PROF. DR. SC. INES DRENJANČEVIĆ, PRODEKANICA ZA ZNANOST; DOC. DR. SC. MARIJA RAGUŽ

Lektura i korektura: DOC. DR. SC. MARIJA RAGUŽ

Fotografije: ARHIVA MEDICINSKOG FAKULTETA OSIJEK, FOTO STUDIO C, MARIO ROMULIĆ, MIRNA OSMANAGIĆ, ŽELJKO ŠERIĆ

Grafičko oblikovanje: STUDIO RAŠIĆ, ANTE RAŠIĆ

Prijelom i priprema za tisak: STUDIO RAŠIĆ, ANKICA PENAVA PEJČINOVIĆ

Tisak: STUDIO HS INTERNET, OSIJEK

Podijelite na društvenim mrežama:
error: Sadržaj je zaštićen!